Stipendit

LUOKKASTIPENDIT

 

Kriteerit: Luokkahengen parantaminen reilulla, myönteisellä ja suvaitsevalla toiminnalla.

 

7A Janina Johansson

7B Julia Oliva Eskola

7C Pietari Ojanen

7D Emma Musse

7E Markus Myllymäki

7F Fanny Friman

7G Verna Puro

8A Topi Eskelinen

8B Siiri Tella

8C Siiri Mattila

8D Ellen Weiland

8E Meri Halme

8F Olli Toikka

8G Hilma Hakala

9A Carolina Idänpään-Heikkilä

9B Linnea Turunen

9C Kaisla Karri

9D Kitisak Inraksa

9E Samu Maijala

9F Saga Enberg

 

Oona Maijala 7F-luokalta on saanut Tsemppari 2017 -stipendin, jonka on myöntänyt Turun yliopiston KiVa-koulu -ohjelma seuraavin perusteluin:

"Tsempparioppilas on ala- tai yläkoululainen, joka on luokassa ystävällinen, arvostaa ja rohkaisee muita tai toimii kouluyhteisössä kaikkien hyväksi. Hän voi myös olla oppilas, oka on toiminut hyvällä tavalla tukena sellaiselle oppilaalle, oka on kiusaamisen tai jonkun muun syyn takia heikommassa asemassa yhteisössä."

 

 

OPPIAINESTIPENDIT

 

äidinkieli ja kirjallisuus, Ulrika Repokari 9B

englanti, Lauri Niemenmaa 9B

ruotsi, Joonatan Pesonen 9C

ranska, Lilli Peura 9A

saksa, Katariina Aarnisalo 9C

espanja, Saara-Liisa Hasanpour 9A

biologia, Evert Odé 9B

maantieto, Eeva-Liina Luukkanen 9B

matematiikka, Matias Ylä-Rautio 9A

kemia, Carolina Idänpään-Heikkilä 9A

fysiikka, Tuomas Juuranto 9F

uskonto, Maria Toivainen 9C

elämänkatsomustieto, Aliisa Soininen 9B

terveystieto, Anni Mälkki 9B

historia, Ingrid Odé 8B

yhteiskuntaoppi, Pyry Paunio 9F

kotitalous, Sini Häkkinen 9E

tekstiilityö, Sandra Stenros 9F

tekninen työ, Torsti Förbom 9A

kuvataide, Frida Korvenoja 9E

liikunta (tytöt), Liina Röyskö 9A

liikunta (pojat), Max Manninen 9F

musiikki, Mitro Sutelainen 9A ja Anni Ropponen 9B

tietotekniikka, Johanna Tiitinen 9F

ilmaisutaito, Tua Kaartinen 9E

 

ERITYISTEHTÄVIEN HOITO

Oppilaskunta

9AVeera Wallin
9AIida Lahti
9ETua Kaartinen

 

Tukioppilastoiminta

 

9APaavo Katajavuori
9ALilli Peura
9ALiina Röyskö
9BOona Keinonen
9BAnni Mälkki
9BJuho Rissanen
9BLinnea Turunen
9CEmilia Huhta-Koivisto
9CKaisla Karri
9CMaria Toivainen

 

Keskusradion hoito

 

9BOona Keinonen
9BAnni Ropponen
9BKsenia Onoprienko
9BJulia Kiljander
9BEeva-Liina Luukkanen
9CKatariina Aarnisalo
9CVenla Sinisaari
9ETua Kaartinen
9ESuvianna Koho
9EFrida Korvenoja

 

Vitsanen

 

9FSaga Engberg
9FSandra Stenros

 

Stipendit parhaan keskiarvon saavuttaneille oppilaille

 

Paras                  9A Lilli Peura

   

Toiseksi parhaat  9F Tuomas Juuranto, 9C Joonatan Pesonen, 9C Katariina Aarnisalo

 

Digaristipendi

 9BMatias Autero
    

Tsemppistipendi

 9DJulia Mustonen
  8DCamilo Garrido Varela

 

 

MUUT STIPENDIT

Lasten Päivän Säätiön stipendit

Venla Sinisaari 9C

  

Ida-Maria Luhtaniemi 9D

  

 

Seurakunnan stipendit

Loviisa Koivusalo 9A

  

Jaakko Ranta 9C

  

 

Uuden Tuulen Marttojen sipendi

Teresia Kesti 9B


Tapiolan Killan Stipendi

Tuomas Juuranto, 9F

  

 

Antikvariaatti Tessin Lukija-stipendit

Juho Rissanen 9B

 

Vilma Vaitilo 9F

 

 

Tietokirjailijat ry:n stipendit

 

Evert Odé 9B
Santeri Visti 9D

 

Kilpailuissa menestyminen

 

 

Matematiikan kirjalahja

  Evert Odé 9B

Koulun paras 9. luokkalainen MAOLin matematiikkakilpailussa

     

 

 

         

Ranskan kirjalahja

 

 

 

 
Joonatan Pesonen 9C
Evert Odé 9B
Sini Häkkinen 9E
      

 

 

         

Biologian kirjalahja

 

 

 

 
Pyry Paunio 9F
Sofia Elovaara 9C
      

 

Tiedettä tytöille -kirjalahja

   
Nelli Tyynelä 9F
Ida-Maria Luhtaniemi 9D
Eeva-Liina Luukkanen 9B
Anni Ropponen 9B
      
   

 

Vilhelmiina Peltomäki 8C (GEO-lehden vuosikerta)